лицензирана Ферма за Дивеч
Тракийският кеклик (Alectoris chukar) е птица от семейство Фазанови.
Мъжките са сиво-кафяви отгоре, а отдолу тялото е белезникаво с тъмни напречни препаски по слабините. Гърдите са сиви, под брадичката и по гърба са кремави, оградени с черна огърлица от перца. Женските са малко по-дребни, с по-еднообразно оперение на главата. Мъжките, за разлика от женските, имат шпора на стъпалото.
Разпространение
Тракийският кеклик обитава сухи, каменисти терени и скални сипеи с ниска тревиста растителност. У нас се среща от Югоизточна България до Източните Родопи, а на север - до южните склонове на Средна гора.
Хранене
Храни се главно със семена на треви и плевели на селскостопански култури, със зелени части различни треви, с плодове на храстови и дървесни видове, с насекоми и мекотели.
Размножаване
Женската снася 8-18 яйца. Мъти 21 дни. Когато се отглежда в домашни условия, при добри грижи продължителността на живота достига 20 години.
Планинският кеклик (Alectoris graeca) е птица от семейство Фазанови. В страната образува хибриди с тракийския кеклик (Alectorus chukar).
Месото на кеклика е вкусно, а ловът му - интересен, но същевременно и много труден, поради стръмния и пресечен терен на неговите местообитания. В миналото планинският кеклик е бил многочислен, но днес се залага на изкуственото му развъждане.
КЕКЛИК